dopasowany garnitur

Ten błąd może zrujnować twój wizerunek! Jak ważny jest dopasowany garnitur?

Dobór odpowiednio dopasowanego garnituru jest niemal tak samo ważny, jak wybór odpowiedniego koloru w zależności od okazji. Często jednak bywa, że znalezienie tego idealnie dopasowanego bywa równie trudne co zawiązanie krawata. Źle dopasowany garnitur będzie negatywnie wpływać na nasz wizerunek, odbierze nam formalności i przede wszystkim powagi szczególnie w spotkaniach biznesowych.

Jak powinien wyglądać odpowiednio dopasowany garnitur?

Przypominasz sobie czasy swojej matury lub studniówki? To te momenty, kiedy wiele osób kupuje garnitur ze zwyczajnej szybkiej potrzeby, najczęściej bez zdobycia uprzedniej wiedzy na ten temat co skutkuje źle wydanymi pieniędzmi. Nieprzemyślane zakupy często owocują źle dobranym rozmiarem i fasonem w efekcie, czego po zakończonym wydarzeniu garnitur najczęściej ląduje w szafie, kurząc się latami, a jego właściciel albo o nim zapomina, albo szuka sposobu na jego pozbycie się.

Odpowiednio dopasowany garnitur powinien przede wszystkim podkreślać naszą sylwetkę. Pamiętajmy, że czasy, kiedy garnitury przypominały bardziej worki, niż formalny strój dawno się skończyły, a współcześnie nacisk jest stawiany na estetykę. Dobrze dobrany garnitur nie powinien ani zbytnio się opinać, ani być zbyt luźny. Przyjętą normą jest pozostawienie kilku centymetrów zapasu. Są to 2-3cm luzu, szczególnie w okolicach klatki piersiowej i talii.

Istotną kwestią jest odpowiednia długość rękawa w marynarce. Powinna być ona na tyle krótka, aby przy opuszczonym i wyprostowanym ramieniu odsłaniać 1-2cm mankietu naszej koszuli. Marynarka, która zakrywa całe mankiety, jednocześnie opierając się o naszą nasadę dłoni to pierwsza mocno widoczna oznaka złego dopasowania garnituru, natomiast aby marynarka była odpowiednio długa, jej tylna część powinna kończyć się u nasady pośladków. Sprawdźcie także modne garnitury męskie w sklepie Dastan.

Nic tak nie niszczy wizerunku, jak nogawki spodni przypominające swoim wyglądem pomarszczoną harmonijkę, dlatego znaczną część uwagi powinieneś poświęcić na przyjrzeniu się długości spodni. Jeśli garnitur nie jest szyty specjalnie na miarę, wręcz nie powinieneś oczekiwać, że nogawki będą odpowiedniej długości. Ich skrócenie to niemal rzeczy obowiązkowa, a sama czynność u krawca to bardzo tania i łatwa do wykonania usługa. Dobrze dopasowane nogawki spodni powinny tworzyć jedno, maksymalnie dwa załamania nad cholewką buta.

Powiązane artykuły:

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas kupna garnituru?

Kupno gotowego garnituru prosto ze sklepu często może wiązać się z dodatkowymi przeróbkami krawieckimi. Nie powinno cię to jednak zrażać, gdyż naprawdę rzadko trafisz na okazję, w której upodobany garnitur będzie idealnie dopasowany. To, czego musisz się wystrzegać to kupno garnituru, który jest nieodpowiednio dopasowany w newralgicznych miejscach trudnych do podrobienia.

Jest to długość marynarki i szerokość spodni. W przypadku spodni zbyt dużych próby zwężenia są jak najbardziej wykonalne. Problem pojawia się, kiedy zaczyna brakować kilku centymetrów w pasie i w nogawkach. Szczególnie zwrócić na to uwagę powinni mężczyźni uprawiający sporty z mocno rozbudowanymi udami i łydkami.

Nie zapomnij!

W kontekście dopasowania garnituru duże znaczenie ma poziom jego formalności. O ile w przypadku garniturów sportowych, jak i mniej formalnych można sobie pozwolić na pewne ustępstwa i kompromisy, tak przy garniturach klasycznych, które są ukierunkowane na okazje formalne w stylu spotkań biznesowych lub ważnych uroczystości powinieneś nie eksperymentować i trzymać się przyjętych zasad, jeśli zależy ci na jak najlepszym wizerunku i pozytywnym odbiorze twojej osoby. Dobrze dopasowany garnitur wykonany z wysokiej jakości tkaniny posłuży ci przez lata i chroni przed niepotrzebnymi wydatkami i związanym z tym stresem.