A golfer holding a golf club

Rękawice golfowe — dlaczego są potrzebne i jak je wybrać?

 

Dla większości graczy rękawiczki golfowe są absolutnie niezbędnym elementem gry. Rękawice znacznie ułatwiają grę. Zapobiegają powstawaniu pęcherzy na dłoniach, zapewniają lepszy chwyt kija i mają wiele innych zalet. Ponadto chronią one przed silnym wiatrem i zimnem. Ale, jak wiadomo, nie wszystkie rękawice są tej samej jakości. Ważne jest, aby znaleźć rękawice pasujące do dłoni i warunków pogodowych, w których najczęściej się gra.

Jak wybrać rękawice golfowe?

Aby ułatwić grę i zapewnić pewny chwyt dłoni i kija, należy używać rękawiczek. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest wypadnięcie kija z ręki w środku gry.W przeszłości kupowanie czegokolwiek ze świata golfa było o wiele łatwiejsze, ponieważ nie było zbyt dużego wyboru. Obecnie jednak istnieje wiele opcji dla każdego produktu. Od klubów po odzież i akcesoria — wybór jest dosłownie nieograniczony.

Rękawice nie są tu wyjątkiem. Oto niektóre z najważniejszych czynników przy wyborze rękawic do określonego stylu gry.

Materiał

Ważną kwestią, o której należy pomyśleć, jest rodzaj użytego materiału. Większość rękawiczek golfowych jest wykonana z cabrettu. Cabretta to delikatna skóra owcza, jest miękka, niedroga i świetnie nadaje się dla większości golfistów.

Istnieją jednak również inne rodzaje materiałów, szczególnie przeznaczonych do stosowania w złych warunkach pogodowych. Co jest świetne, ponieważ nawet jeśli dana osoba gra w niesprzyjające dni, istnieją rękawice, które ją chronią.

Rozmiar

Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć, jest rozmiar rękawiczek golfowych. Jednym z najgorszych błędów, jakie można popełnić, jest kupienie rękawicy za dużej lub za małej na dłoń — rękawica powinna czuć się jak druga skóra.

Jeśli rękawica jest za mała, będzie bardzo niewygodna na dłoni. Jeśli okaże się zbyt duża, istnieje ryzyko powstania nagniotków, a co za tym idzie — dyskomfortu związanego z huśtawką. 

Na której ręce powinna być założona rękawiczka golfowa?

To dobre pytanie, które zadaje sobie wielu początkujących graczy. Jeśli nosi się tylko jedną rękawicę (jak robi to zdecydowana większość ludzi), powinna ona być założona na ręce, która nie dominuje.

Na przykład, jeśli golfista jest praworęczny, rękawicę należy założyć na lewą rękę. I odwrotnie, jeśli dana osoba jest leworęczna, rękawicę należy założyć na prawą rękę. Powodem takiego sposobu postępowania jest pozycja ręki dominującej na kiju. Zawodnicy praworęczni kładą prawą rękę wyżej lewej, a następnie na kij. Rękawicę należy więc założyć na prawą rękę. W przeciwnym razie rękawica nie zwiększy przyczepności.