Tablice ekspozycyjne – jakie wybrać

Każdy zajmujący się wystawiennictwem wie, że odpowiednie zaprezentowanie ekspozycji może swoją formą przyciągnąć potencjalnych odbiorców. Układ elementów, ich zestawienia, ale i rodzaj nośników wystawy może zaintrygować lub na wstępie znudzić widza. Forma prawie zawsze wybija się przed treść. Co więcej nieodpowiednie podanie ekspozycji może mocno zaszkodzić w jej odbiorze. Estetyczne, profesjonalne tablice ekspozycyjne zawsze będą odpowiednim rozwiązaniem w tej kwestii.

Rodzaje tablic ekspozycyjnych

Tablice ekspozycyjne dają możliwość prezentowania w atrakcyjnej formie różnych treści szerokiej publiczności.

Podstawowym podziałem tablic ekspozycyjnych jest ten na:

  • tablice zewnętrzne,
  • tablice wewnętrzne.

Zewnętrzne tablice ekspozycyjne

Zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje służą do ekspozycji na zewnątrz, w plenerze. W tym przypadku tablice ekspozycyjne rzadko występują pojedynczo, raczej są montowane systemowo w większą całość. Ze względu na różne warunki atmosferyczne muszą być wykonane z bardzo trwałych materiałów, takich jak aluminium czy płyty kompozytowe. Powinny posiadać betonowe obciążenia, by konstrukcja była stabilna nawet w wietrzną pogodę. Często mają zamontowane oświetlenie LED, by odbiorca ekspozycji mógł ją oglądać nawet o zmroku.

Wewnętrzne tablice ekspozycyjne

Najpopularniejsze tablice ekspozycyjne wewnętrzne to takie, w których podłoże jest:

  • magnetyczne,
  • korkowe,
  • tekstylne,
  • z płyty PCV, z możliwością montowania zwymiarowanej tafli pleksi.

Wielorakie zastosowanie wewnętrznych tablic ekspozycyjnych

Tablice o podłożu magnetycznym, korkowym i tekstylnym mają zastosowanie w prezentacji prac uczniów czy to plastycznych, czy to fotograficznych. Są użytkowane w placówkach przedszkolnych, szkolnych czy w ośrodkach kultury. Powierzchnia korkowa znajduje się z obu stron tablicy. Przyczepia się do niej kartki za pomocą pinezek. Podobnie sprawa się ma, kiedy podłoże jest tekstylne. W tym wypadku elementy prezentacji przyczepiane są również za pomocą pinezek albo odpowiednich rzepów. Tkaniny mogą być w różnych kolorach, choć najpopularniejsze są popielate ze względu na swoją neutralność. W przypadku tablicy o podłożu magnetycznym mocowanie do powierzchni odbywa się za pomocą magnesów.

W galeriach i muzeach najczęściej używane są aluminiowe tablice ekspozycyjne. Eksponaty montuje się do pleców z płyty PCV, a następnie przykrywa płytą z pleksi. Tablice posiadają specjalny systemem zatrzaskowy.

Każdy typ tablic ekspozycyjnych można łączyć w większą całość, według uznania w dowolnej konfiguracji. Jeżeli jest to niezbędne tablic ekspozycyjnych używa się do estetycznego podziału pomieszczeń.