Jak dobrać odpowiednie opakowanie do przesyłki?

Odpowiednie zapakowanie, czyli dobór właściwej wielkości kartonu, a także zabezpieczenie przesyłki od środka to jedne z najważniejszych elementów, decydujących o tym, w jakim stanie dotrze nasza przesyłka do odbiorcy. Zbyt duże opakowanie może sprawić, że przedmioty – szczególnie te delikatne, szklane lub porcelanowe – mogą ulec zniszczeniu, uszczerbieniu lub nawet stłuczeniu. Bardzo ważne jest również wspomniane już zabezpieczenie zawartości wewnątrz. Mowa tu, chociażby o zawinięciu w papier, folię bąbelkową lub stretch.

Opakowania do przesyłek

Wracając jednak do doboru odpowiedniego opakowania do przesyłki, to należy pamiętać o kilku podstawowych aspektach:

  • grubość i jakość kartonu powinna być dopasowana do wagi zawartości,
  • kartony zniszczone, naderwane lub używane nie powinny być użyte,
  • im większe pudło, tym tektura powinna być masywniejsza.

Jak więc wybrać najwłaściwszy rozmiar kartonu? W tym przypadku zasada jest tylko jedna. Zawartość, która docelowo znajdzie się w kartonie, powinna mieścić się tam bez większego problemu. W przypadku, gdy w środku pozostaje jakakolwiek wolna przestrzeń, należy ją dokładnie wypełnić. Tutaj z pomocą przyjdą wypełniacze do paczek, które znaleźć można w sklepie internetowym kos-pak. Bardzo ważne jest również, aby z paczki nie wystawały żadne elementy, a na kartonie nie powstały wybrzuszenia spowodowane doborem zbyt małego opakowania. Wówczas transport takiej przesyłki może być znacznie wydłużony.

Materiał wykonania

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego został wykonany karton. Najczęściej na rynku spotkać można te wykonane z tektury falistej 2,3 lub 5- warstwowej. I tak te wykonane z tektury 3-warstwowej to najbardziej klasyczny rodzaj, który doskonale sprawdzi się do wysyłki “standardowych”, lekkich przesyłek. Z kolei opakowania posiadające 5 warstw są znacznie bardziej masywne i odporne na zagięcia lub zniszczenia. Doskonale sprawdzą się więc w przypadku wysyłki dużych gabarytowo lub ciężkich przedmiotów.

Jak widać, wybór najwłaściwszego opakowania do przesyłki wcale nie musi być trudnym zadaniem. W rzeczywistości najważniejsza jest znajomość kilku podstawowych zasad.