dieta bezlaktozowa

Dieta dla osób z nietolerancją laktozy – co jeść, a jakich produktów unikać?

U osób ze stwierdzoną nietolerancją laktozy formą leczenia jest dieta pozbawiona produktów mlecznych. Ograniczenie spożycia produktów zawierających cukier mleczny łagodzi objawy i zapobiega ich nawrotom. Problem nietolerancji pokarmowej dotyczy osób w każdym wieku, od noworodków po osoby dorosłe. Ograniczenie spożycia konkretnych produktów może prowadzić do niedoborów składników mineralnych, dlatego niezależnie od wieku, szczególnie istotne jest zbilansowanie przyjmowanych posiłków. Uzupełnieniem diety może być zalecona przez lekarza specjalistę suplementacja laktozy, witamin i minerałów.

Na jakie produkty należy zwrócić uwagę w diecie bezlaktozowej?

W przypadku zdiagnozowania nietolerancji pokarmowej zalecana jest dieta bezlaktozowa, polegająca na wyeliminowaniu lub znacznym ograniczeniu spożycia produktów zawierających cukier znajdujący się w mleku. O ilości laktozy dozwolonej do spożycia powinna decydować obserwacja zaistniałych objawów. U osób, u których pojawiają się objawy są nasilone, zalecana jest całkowita eliminacja produktów mlecznych. Natomiast jeśli dolegliwości nie są nadmiernie uciążliwe, możliwe jest zredukowanie i kontrola ilości przyjmowanej laktozy.

Wprowadzona dieta bezlaktozowa wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych poprzez eliminację produktów mlecznych lub zastąpienie ich roślinnymi zamiennikami. Mimo powszechnie dostępnym informacjom o zawartości laktozy w poszczególnych produktach panuje błędne przekonanie o możliwości spożycia produktów z mleka owczego lub koziego, jednak te również wywoływać mogą objawy. Bezpiecznymi zamiennikami produktów mlecznych będą pokarmy stworzone na bazie mleka roślinnego np. sojowego lub migdałowego. Ponadto obecnie w sklepach dostępne jest mnóstwo produktów bezlaktozowych, w których szkodliwy składnik rozkładany jest na inne związku już w procesie technologicznym, dzięki czemu możliwe jest konsumowanie produktów o niemal niezmienionym smaku.

Produkty mleczne to nie jedyne źródło laktozy dostarczanej organizmowi z pożywienia. Dobrze skomponowana dieta bezlaktozowa powinna ograniczać również spożycie takich produktów jak pieczywo, słodycze, czy zbożowe płatki śniadaniowe. Pozostawione w diecie produkty powinny bilansować przyjmowane minerały i witaminy, które wskutek eliminacji pokarmów zawierających laktozę mogą prowadzić do pojawienia się niedoborów pokarmowych. Szczególnie istotne jest spożywanie jedzenia bogatego w wapń i białko, czyli między innymi mięsa, ryb, kasz, fasoli czy otrębów pszennych. Dzięki dobremu dopasowaniu poszczególnych składników zbędne okaże się przyjmowanie farmaceutycznych suplementów diety.