Czym są opatrunki hydrokoloidowe?

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o opatrunkach hydrokoloidowych. Znaleźć je można nie tylko w aptekach stacjonarnych czy internetowych, ale również ściśle sprecyzowanych sklepach, jak np. sklep dla cukrzyków. Opatrunki hydrokoloidowe inaczej nazywane bywają również plastrami hydrokoloidowym. Swoją popularność zyskały przede wszystkim dzięki nietypowej budowie, na którą składa się pianka poliuretanowa i warstwa hydrokoloidowa. Co ciekawe, produkt ten po kontakcie z raną wydobywa żel, który nie tylko działa kojąco, ale również zapobiega dalszym wyciekom. Co więcej, opatrunki hydrokoloidowe są bardzo plastyczne, dzięki czemu z łatwością można je docinać i dopasowywać do rany. Poliuretanowa warstwa chroni przed przedostaniem się drobnoustrojów.

Co trzeba wiedzieć o opatrunkach hydrokoloidowych?

Opatrunki hydrokoloidowe chronią nie tylko przed wyciekami z rany, ale również możliwością bolesnych otarć, które dodatkowo pogłębiają ból. Warto wspomnieć również o tym, że niektóre modele posiadają przezroczystą folię. To propozycja dla osób, które chcą móc obserwować proces gojenia lub ewentualnej szybkiej reakcji w przypadku stanu niepokojącego.

Opatrunek hydrokoloidowy to produkt niezwykle funkcjonalny i wielozadaniowy, który doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku niewielkich i płytkich ran, jak i tych z martwicą suchą i mokrą, odleżynowych, owrzodzeniowych, a także ran ostrych na ostatnim etapie gojenia się. Przed użyciem należy pamiętać o tym, aby zapoznać się z uwagami i zaleceniami producenta. Od tego zależy bowiem skuteczność opatrunku.

A co w przypadku, gdy na skórze jest zaniedbana rana z drobnoustrojami? Opatrunki hydrokoloidowe doskonale poradzą sobie jako opatrunki wtórne nałożone przed opatrunkiem bakteriobójczym. Maksymalne wykorzystanie zakupionych produktów to olbrzymia oszczędność pieniędzy.