Czym jest bariera ochronna skóry?

Na etykietach kremów, emolientów i różnorodnych balsamów do ciała niemal na każdym kroku spotkać można informację, że dany produkt wspiera barierę ochronną skóry. Czy jest to wyłącznie chwyt marketingowy, czy przekaz ten niesie ze sobą coś więcej? Niewłaściwa pielęgnacja jest w stanie naruszyć barierę hydrolipidową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Bariera ochronna skóry

Bariera ochronna skóry to nic innego jak bariera hydrolipidowa. Ta warstwa ochronna składa się z wody i lipidów. Odpowiedzialna jest przede wszystkim za odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Jest to więc podstawa właściwego funkcjonowania. Dzięki niej skóra jest w stanie walczyć ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, niskimi i zbyt wysokimi temperaturami. Jest pomocna także w utrzymaniu odpowiedniej ilości wody w naskórku. W związku z tym, że bariera hydrolipidowa jest bardzo delikatna, można ją łatwo uszkodzić. Do jej naruszenia wystarczy w rzeczywistości stosowanie zbyt silnych produktów kosmetycznych, wykonywanie zbyt agresywnych peelingów, czy rezygnacja ze stosowania toników lub mgiełek nawilżających. Pielęgnacja dopasowana do rodzaju cery to absolutna podstawa. Jak rozpoznać uszkodzoną barierę hydrolipidową skóry? Tutaj przesłanek jest co najmniej kilka:

  • nadmierna wrażliwość skóry,
  • suchość i szorstkość,
  • skóra traci elastyczność,
  • znacznie szybsze starzenie się skóry,
  • zaburzone pH,
  • wysyp niedoskonałości lub pojawienie się trądziku.

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki przywracające naturalną barierę skóry?

Kosmetyki bezpieczne dla bariery ochronnej skóry to przede wszystkim te, które w składzie nie posiadają SLS-ów, sztucznych barwników, sztucznych substancji zapachowych, parabenów czy alkoholu etylowego. Doskonałą propozycją, wspierającą przywrócenie bariery ochronnej skóry są emolienty. Krem emolient Dexeryl przeznaczony jest do stosowania przez całą rodzinę. Z powodzeniem może być aplikowany na skórę maluchów już od 1 miesiąca życia. Pielęgnacja delikatnej skóry dziecka staje się banalnie prosta i przyjemna.

Odpowiednio dobrana i dopasowana do rodzaju skóry pielęgnacja to klucz do sukcesu w walce o zdrowy i piękny wygląd skóry. Naruszenie bariery ochronnej skóry ma znaczący wpływ na to, jak będzie zachowywać się w późniejszym czasie. Jednym z negatywnych aspektów, jakie niesie ze sobą, może być utrata elastyczności, lub przyspieszenie procesów starzenia się skóry. To od nas zależy, w jakim stanie będzie nasza skóra.