projekty ogrodów 2021

Bądź na topie! – najciekawsze projekty ogrodów w 2021 roku

Wielu uważa ogródek za wizytówkę danej osoby. Od tego, jak on wygląda i czy jest zadbany, określa się charakter i osobowość jego właściciela. To właśnie dlatego ludzie potrafią poświęcić im tak dużo uwagi. Dla niektórych jest to wręcz sposób życia i większość swojego czasu spędzają właśnie w swoim ogrodzie. Jednak sama jego aranżacja i pielęgnacja nie jest wcale taka łatwa. Więcej inspiracji znajdziesz także na stronie ogrodnik.org, szczerze polecamy. Z tego powodu powstał poniższy artykuł, który być może zainspiruje Cię do przyrządzenia swojego własnego, wymarzonego ogródka. A więc zaczynajmy!

Jaki ogród będzie odpowiedni dla Ciebie?

Na początku warto w ogóle zastanowić się nad tym, czego od takiego ogrodu się oczekuje. Ważne, aby był on przede wszystkim funkcjonalny, a spędzany w nim czas jak najprzyjemniejszy. Z tego względu warto zadbać szczególnie o takie aspekty, jak:

  • wolna przestrzeń,
  • dopasowanie ogrodu do otoczenia,
  • styl współgrający z domem,
  • oświetlenie,
  • instalacje nawadniające.

Polecamy:

Najpopularniejsze trendy ogrodowe

Wraz z biegiem lat projekty ogrodów stale się zmieniają, choć niektóre elementy pozostają od zawsze. Aby iść w zgodzie z duchem czasu i utrzymywać się na topie, warto zapoznać się z tym, jakie obowiązują trendy ogrodowe w 2021 roku. Do najciekawszych rozwiązań zalicza się:

  • Dzikie ogrody – charakteryzują się one asymetrycznym ułożeniem roślin, swobodnie rosnącymi kępami i łączkami. Idealnie przystrzyżone krzewy i skoszony trawnik zdecydowanie nie znajdą tu miejsca. W tym przypadku stawia się na naturalność i pozwala przyrodzie na trochę swobody. Dzięki tej opcji z pewnością poczujesz się jak na łonie prawdziwej natury.
  • Białe ogrody – za jeden z modniejszych kolorów w 2021 roku uznaje się biel. To właśnie ona w wielu przypadkach służy do wystroju ogrodów. Stosuje się w nich różnorodne białe kwiaty, które świetnie będą współgrać ciemniejszymi odcieniami konarów drzew, czy trawy. Do takiej kompozycji warto również dokupić białe wyposażenie ogródka, czyli wszelkiego rodzaju meble, akcesoria, czy krzesła ogrodowe.
  • Ogrody wiejskie – ustylizowane one są na wzór dawniejszych wsi, gdzie roiło się od drzew owocowych i grządek warzyw. Sama dekoracja takiego ogrodu powinna być wykonana z naturalnych materiałów, które nadadzą temu miejscu wyjątkowego klimatu.
  • Ogrody angielskie – rozwiązanie to świetnie sprawdzi się dla osób, którym odpowiada romantyczny klimat. Ogrody takie oprócz swobodnie rosnącego trawnika i wielu ziół, często wyposażone są również w eleganckie donice, oczka wodne, murki, kamienne chodniki, altanki czy nawet rzeźby. Nierozłącznym elementem angielskiego stylu są pnące się po ścianach budynków pnącza i dziko rosnące róże.
  • Ogrody egzotyczne – marzą Ci się wakacje w odległych zakątkach świata? Dzięki temu rozwiązaniu przeniesiesz się tam w kilka chwil. Egzotyczne ogrody powinny jak najbardziej oddawać klimat nadmorskich, rajskich zakątków. Z tego powodu stosuje się w nich drewniane tarasy, czy chociażby bambusowe krzesła. W otoczenie genialnie mogą wpasować się również piaszczyste tereny, dzięki którym, spożywając przy tym ulubionego drinka, poczujesz się jak na plaży z prawdziwego zdarzenia.